- A white dial Bering Ladies watch.
- This watch is inspired by Danish design.
- The Classic Collection represents a unique timepiece, perfectly highlights your daily style.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features two hands and hour markers.
- Gold polished stainless-steel case watch.
- Gold milanese mesh bracelet finished with a safety clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year |
| Edition | Classic |
| Dial Colour | White |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Case Colour | Gold |
| Case Width | 31mm |
| Case Thickness | 6mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Gold |
| Band Material | Milanese |
| Band Width | 17mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Safety Clasp |
| Bezel | Fixed |
| Movement | Quartz |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


