- This watch is a limited edition of 200 pieces.
- Inspired by Iceland's rugged landscapes and tested in the country's unforgiving elements, the Boutique Exclusive Limited Edition of 200 Supermarine GMT in 'Ember' Red embodies the spirit of adventure and resilience at the heart of Bremont.
- This exceptional 300m water-resistant GMT watch combines bold design and premium functionality, perfect for divers, travelers, and adventurers alike.
- On the reverse, a closed case back engraved with the world's oceans pays homage to Bremont's dedication to marine exploration.
- Glucydur balance wheel ensures enhanced stability and precision.
- Anachron balance spring delivers reliable and accurate timekeeping.
- Nivaflex mainspring provides consistent power and long-lasting durability.
- 28,800 BPH (4Hz) beat rate delivers smooth, precise, and reliable timekeeping.
- Black dial ring with a printed minute track ensures clear and precise time reading.
- A striking linear red gradient dial HMSD dial Bremont men's watch.
- The mechanism used is modified 11 1/2''' BE-93-2AV automatic movement. This calibre movement is complete with 25 Jewels and a 50-hour power reserve.
- complemented by a bi-directional, bi-colored 24-hour aluminium bezel. Bold red accents on the GMT hand and select markers add complimentary colour.
- Domed anti-reflective, scratch resistant sapphire crystal provides better protection from scratches in your daily life.
- Super-LumiNova polished hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features polished rhodium-plated four hands and hour markers.
- A 904L stainless-steel case watch.
- The infinity-shaped links quick-release bracelet with micro adjustment clasp features comfort and longevity.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Supermarine |
| Dial Colour | Red |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Case Back | Screw-in |
| Case Material | 904L Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Micro-adjustment |
| Bezel | Bi-directional |
| Bezel Material | Aluminium |
| Bezel Colour | Bi-colour |
| Crown | Screw-in |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 11 1/2'''BE-93-2AV |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 50 Hours |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


