- The Supermarine marks a bold new chapter in Bremont's professional dive watch collection.
- The 43mm case features a slimmer, more ergonomic profile with enhanced crown and bezel guards for added durability.
- Designed to withstand the pressures of deep-sea diving, this timepiece delivers exceptional durability and performance.
- The dial introduces a striking new wave-pattern design, inspired by the ocean's surface.
- Features a Glucydur balance wheel, Anachron balance spring, and Nivaflex mainspring for enhanced precision and durability.
- Features an automatic helium escape valve, crown protector, and screw-down crown.
- A stainless-steel screw-in case back, finished with refined decoration.
- This is a rugged yet refined dive watch made for those who take it further.
- A black HMSD dial Bremont men's watch.
- The mechanism used is a BB64AH automatic movement. This calibre movement is complete with 25 jewels and a 56-hour power reserve.
- A unidirectional rotating bezel with a black ceramic insert, set within finely knurled 904L stainless-steel.
- Domed scratch resistant sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- A dial featuring applied indexes and polished hands with Super-LumiNova (blue emission), accented by a printed minutes track.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A 904L stainless-steel case watch.
- A 904L stainless-steel quick-release bracelet finished with a clasp to ensure security on the wrist.
- 500m water-resistant watch.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Supermarine |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 500 Metres |
| Case Width | 43mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Case Back | Screw-in |
| Case Material | 904L Stainless-steel |
| Band Material | 904L Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Bezel | Unidirectional |
| Bezel Material | 904L Stainless-steel |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BB64AH |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 56 Hours |
| Vibrations | 28,800 bph (4 Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


