- The Bremont S500 Bamford Special Edition represents an exciting fusion of British design from Bremont and Bamford watch departments.
- The collaboration was born out of a long-standing friendship between Bremont co-founders Nick and Giles English and George Bamford, as well as mutual respect and admiration for each other's craft.
- This unique special edition timepiece represents a distinct twist on Bremont's signature Supermarine S500, combining Bamford's passion for vibrant lime and DLC finish with Bremont's tactical and notoriously robust diving range.
- This watch is a limited edition of 250 pieces.
- A black California dial Bremont Men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built 11 1/2'' BE-36AE automatic chronometer movement. This calibre movement is complete with 26 Jewels and a 38-hour power reserve.
- This watch features glucydur balance, anachron balance spring and nivaflex mainspring.
- Increased shock resistance from a modified automatic winding bridge.
- The uni-directional rotating ceramic bezel inserts with polished raised markers.
- Protective patented anti-shock movement mount.
- Automatic helium escape valve and crown protector.
- Premium scratch-resistant sapphire crystal glass with domed anti-reflective provides better protection from scratches in your daily life.
- Luminous hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- The dial features matte black three hands.
- DLC treated stainless-steel Bremont trip-tick case watch.
- DLC treated stainless-steel screw-in and decorated case back.
- Black sailcloth with light blue side stitch strap finished with a jet treated pin buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 500m water-resistant watch.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Black |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 500 Metres |
| Case Width | 43mm |
| Case Thickness | 16.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw-in |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Sailcloth |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Jet Treated Pin Buckle Clasp |
| Bezel | Uni-directional |
| Bezel Material | Ceramic |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 11 1/2'' BE-36AE |
| Jewels | 26 |
| Power Reserve | 38-Hour |
| Vibrations | 28,800 bph (4Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


