- A robust silver dial Elliot Brown Men's watch.
- SuperLuminova hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- Swiss-made 5-jewel Ronda calibre 715 quartz movement.
- The triple-sealed 6mm knurled crown for better grip.
- Steel and elastomer damped shock-absorbing movement holder.
- Shock-resistant to ISO1413
- Internal rotating bezel with SuperLuminova markers.
- Solid marine-grade 316L stainless-steel case and a bolt-down case-back.
- Dark brown saddle hide leather strap finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- Screw-in steel strap bars with screwdriver included.
- The slightly domed glass is a mineral crystal with an anti-reflective coating on the underside.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock position.
- 5-year battery life with an end of life indication.
- 200m water resistant watch suitable for diving.
- A 5 year warranty from Elliot Brown, showing confidence in their watches.
| Warranty | 5 year warranty |
| Edition | Canford |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock position |
| Glass | Mineral |
| Case Width | 44mm |
| Case Thickness | 13.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Dark Brown |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Movement | Quartz |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


