- A grey sunray dial Emporio Armani Men's watch.
- The dial features silver three hands and slim indexes.
- Silver stainless-steel case watch.
- Silver stainless-steel mesh bracelet finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Grey |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Glass | Mineral |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 9mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Movement | Quartz |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


