- A blue dial Emporio Armani Men's watch.
- The dial features three hands.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock, the minute is shown at the 9 o'clock, the second is shown at the 6 o'clock and a 24-hour indicator at the 12 o'clock position.
- Stainless-steel case watch.
- Gunmetal stainless-steel bracelet finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Renato |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock position |
| Glass | Mineral |
| Case Colour | Gunmetal |
| Case Width | 43mm |
| Case Thickness | 11mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Gunmetal |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Movement | Quartz |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


