- The G-Timeless with a timeless design.
- A Swiss made watch with an automatic movement. This watch has a self-winding rotor mechanism, wound by the slightest movement of the owner's wrist.
- A scratch resistant Sapphire crystal glass, giving you extra peace of mind.
- A silver diamond patterned dial Gucci Men's watch comes with a sub-dial indicating the seconds.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- Stainless-steel case watch.
- Black calfskin leather strap detailed with black stitching and finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- 2-year Manufacturer warranty.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | G-Timeless |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 9.7mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 20mm |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Crown | Pull/Push |
| Clasp Type | Buckle |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


