- The G-Timeless with a timeless design.
- A green Mother of Pearl dial Gucci Ladies watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features star, bumble bee and rose gold heart hour markers.
- Stainless-steel case watch.
- Green lizard leather strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | G-Timeless |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Green Mother of Pearl |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 36mm |
| Case Thickness | 7mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | Green |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 17mm |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Clasp Type | Buckle |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


