- The G-Timeless with a timeless design.
- A Swiss-made watch is powered by a Quartz movement.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- A silver dial with snake motif Gucci Unisex watch.
- The dial features bee, star and heart hour markers.
- Stainless-steel case watch.
- Two-tone bracelet finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | G-Timeless |
| Usually For | Unisex |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Silver |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 38mm |
| Case Thickness | 10mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Two-Tone |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Bezel | Fixed |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Crown | Pull / Push |
| Movement | Quartz |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


