- A Swiss made watch with a quartz mechanism.
- A sun brushed black dial Gucci Ladies watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features rose gold hands.
- Fixed rose gold PVD G shaped bezel.
- Rose gold PVD stainless-steel case watch.
- Rose gold PVD stainless-steel bangle watch finished with a fold over clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Guccissima |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Colour | Rose Gold |
| Case Width | 27mm |
| Case Thickness | 8mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Rose Gold PVD Stainless-steel |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | Rose Gold |
| Band Material | Rose Gold PVD Stainless-steel |
| Band Width | 14mm |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Crown | Pull/Push |
| Clasp Type | Fold Over Clasp |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


