- In 1970, Hamilton changed the way the world told time with the debut of the Hamilton Pulsar.
- Fifty years later, the Hamilton PSR celebrates the launch of that revolutionary first digital watch.
- Today, a hybrid display and a stainless steel case bring this game-changing invention back to the future.
- A swiss made watch.
- A red dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used H-10e swiss quartz movement.
- An anti-reflective sapphire crystal enhances scratch resistance while ensuring clear visibility for everyday wear.
- A stainless-steel case watch.
- A stainless-steel bracelet finished with a folding clasp to ensure security on the wrist.
- 100m water-resistant watch.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | American Classic |
| Dial Colour | Red |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 41mm |
| Case Thickness | 13.3mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 24mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Calibre | H-10e |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


