- A vibrant smoked dial draws the eye inward to the precision cutouts of the Jazzmaster Open Heart.
- Offering a captivating glimpse at the movement underneath, its contemporary style is both unique and versatile.
- This watch features an anti-reflective coating and a Nivachron balance spring.
- Featured in Superman: Legacy (2025). Worn by Otis, played by Terence Rosemore.
- A swiss made watch.
- A blue dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used is an H-10 swiss automatic movement. This calibre is complete with an 80-hour power reserve.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- A stainless-steel case watch.
- Brown cow leather strap finished with a pin buckle closure to ensure security on the wrist.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Jazzmaster |
| Dial Colour | Blue |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 11.05mm |
| Case Back | Open Case Back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 20mm |
| Closure Type | Pin Buckle |
| Movement | Automatic |
| Calibre | H-10 |
| Power Reserve | 80 Hours |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


