- A rose gold dial Michael Kors Ladies watch.
- The dial features three hands and Swarovski Crystals hour markers.
- This watch comes with Swarovski Crystals adjoined to the bezel to give it an extra look of elegance.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock, the minute is shown at the 9 o'clock, the second is shown at the 6 o'clock and a 24-hour indicator at the 3 o'clock position.
- Rose gold PVD stainless-steel case watch.
- Rose gold PVD stainless-steel bracelet with blush acetate centre links.
- 100m water resistant watch suitable for diving.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Parker |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Rose Gold |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock position |
| Glass | Mineral |
| Case Colour | Rose Gold |
| Case Width | 39 mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid |
| Case Material | Rose Gold PVD Stainless-steel |
| Band Colour | Rose Gold |
| Band Material | Rose Gold PVD Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Bezel | Fixed |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Crown | Pull/Push |
| Movement | Quartz |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


