- A silver dial Michael Kors Ladies watch.
- The dial features three silver hands and indexes with crystal hour markers.
- Minute markers around the outer rim.
- Silver stainless-steel case watch.
- Silver stainless-steel mesh bracelet finished with a fold over clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Pyper |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Silver |
| Glass | Mineral |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 38mm |
| Case Thickness | 7mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 18mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Fold Over Clasp |
| Bezel | Fixed |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Crown | Pull / Push |
| Movement | Quartz |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


