- A brown dial Michael Kors Ladies watch.
- Smart notifications display calls, emails, texts and other alerts when paired with your smartphone.
- Displays steps, calories, distance and sleep behaviour.
- Auto-Update Time & Date: Automatically updates to your current time zone when you travel.
- Sleep Tracker monitors sleep duration and movement activity during sleep.
- Michael Kors Access Link: Use Michael Kors Access Link to track personal goal progress and personalise the pushers. Add shortcuts to your favourite functions such as take a photo, control music or find your phone.
- No Charging Needed: This Hybrid smartwatch has a built-in battery so you are always on and always connected.
- Compatible with Android devices 4.4+, iPhone 5+, iOS 8.2+.
- Connectivity: Bluetooth Smart Enabled / 4.1 Low Energy, Wi-Fi 802.11 b/g/n.
- The dial features two hands and indexes.
- Sable ion-plated stainless-steel case watch.
- Sable ion-plated stainless-steel bracelet finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- It's one smartwatch you can comfortably wear anywhere - office or outback - to keep pace with your active lifestyle.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Runway |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | Brown |
| Glass | Mineral |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 9mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 18mm |
| Band Type | Bracelet |
| Bezel | Fixed |
| Movement | Quartz |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


