- A gold dial Michael Kors Ladies watch.
- The dial features gold hands and crystal-tipped index hour markers.
- A combined 30 minute/12 hour (dual time) sub-dial.
- Gold PVD stainless-steel case watch.
- White leather strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 12 o'clock position.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Sawyer |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Gold |
| Date Feature | Date display at the 12 o'clock position |
| Glass | Mineral |
| Case Colour | Gold |
| Case Width | 39mm |
| Case Thickness | 11mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Gold PVD Stainless-steel |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | White |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 20mm |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Crown | Pull/Push |
| Clasp Type | Buckle |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


