- Swiss-made Automatic watch.
- A black dial Rado Men's watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features luminous hands and indexes.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock, the minute is shown at the 9 o'clock, the second is shown at the 3 o'clock and 12-hour indicator at the 6 o'clock position.
- Plasma high-tech ceramic case watch.
- Stainless-steel bracelet with black plasma high tech ceramic inserts and finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- 5 year manufacturer warranty.
| Warranty | 5 year manufacturer warranty |
| Edition | HyperChrome |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 45mm |
| Case Thickness | 11mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Ceramic |
| Case Back | Skeleton |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Ceramic and Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


