- The tango collection embodies the passion that Raymond Weil, the swiss watchmaker, puts into achieving timepieces of both aesthetic sensuality of design and rhythmic perfection.
- With its refined and modern design, this contemporary collection appeals to both men and women.
- Distinctive style with a balance of proportions, the tango watch has a distinguishing signature bezel featuring six decorative screws.
- Functionality marries with sensual design, making this a watch worn to suit any occasion.
- The watch is completed with a screwed-down RW logo signature upon the crown.
- A Swiss-made watch powered by a Quartz movement.
- A sophisticated blue dial Raymond Weil Men's watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and silver Roman numeral hour markers.
- Stainless-steel case watch.
- Silver stainless-steel bracelet finished with a folding clasp to ensure security on the wrist.
- 300m water-resistant watch.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended |
| Edition | Tango |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 41mm |
| Case Thickness | 10.05mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed-Down |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Crown | Screwed-Down |
| Movement | Quartz |
| Movement Caliber Height | 2.5mm |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


