- Brain May Limited Edition watch.
- The Red Special is now inspiring a Seiko 5 Sports watch whose dial resembles the style of the guitar that Brian and his father built in the early 1960's.
- The dial features a delicate wood-like pattern like the body of the guitar.
- Brian's signature on the case back.
- This Limited Edition 5 sports watch is made with just a limited 9000 pieces.
- The mechanism used is an in-house-built 4R36 automatic movement. This calibre movement is complete with 24 Jewels and a 41-hour power reserve.
- Unidirectional rotating bezel.
- Stop second hand function.
- Serial number engraved on the case back.
- Limited edition on the case back.
- Luminous hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- Stainless-steel case watch.
- Black nylon strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Hardlex crystal lens.
- Displays date and days of the week at the 3 o'clock position.
- 100m water resistant watch suitable for diving.
| Edition | 5 Sports |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Red |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Glass | Hardlex Crystal |
| Case Width | 42.5mm |
| Case Thickness | 13.4mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Nylon |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Buckle Clasp |
| Crown | Push/pull |
| Bezel | Unidirectional rotating bezel |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 4R36 |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 41 Hours |
| Accuracy | -35/+45 seconds per day |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


