- In the 1960s, King Seiko timepieces led Seiko Watch Corporation's developments in world-leading technical precision.
- 'King Seiko' originated when multiple Seiko watchmakers created different watches to encourage innovation - one of the Japanese watch brand's constant aims.
- The King Seiko VANAC channels Seiko archive inspiration from the iconic 1970s collection of the same name.
- Named 'Tokyo Highway', after the birthplace of King Seiko, this design uses the megacity's vast network of expressways radiating from its centre as inspiration on the lightly horizontally-patterned dial.
- Crafted from titanium, these timepieces are robust, corrosion-resistant as well as lighter than stainless-steel; ideal for sports watches.
- The VANAC name is an acronym of its original design features: V for a 'Vibrant case design;' A for 'Active lifestyle' - for both formal and informal occasions; N for 'Novel dial ring' - its angular edges resembling a metropolis cityscape; A for 'Alternative dial design' - a 3-dimensional dial design inspired by the horizon; C for 'Comfortable bracelet'.
- Long live the new King Seiko: modernised elite watchmaking, yet its stately, dignified and majestically classic looks remain.
- A silver HMSD dial Seiko men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built 8L45 automatic movement. This calibre movement is complete with 35 jewels and a 72 hours power reserve.
- A box shaped sapphire crystal glass with an anti-reflective inner coating offers enhanced protection against scratches for everyday use.
- Lumibrite hands and indexes make this watch easy to read wherever you are.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A titanium case watch.
- A mirror and hairline finished titanium short-pitch bracelet with removable links, secured by a three-fold clasp with push-button release for reliable wrist security.
- 100m water-resistant watch.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 Years |
| Edition | King Seiko |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 41mm |
| Case Thickness | 14.3mm |
| Case Back | Screw See-through |
| Case Material | Titanium |
| Band Material | Titanium |
| Band Width | 17mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Three-fold Clasp |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 8L45 |
| Jewels | 35 |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Accuracy | +10 to -5 seconds per day |
| Vibrations | 28,000 vibrations per hour (8 beats per second) |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


