- This limited edition timepiece is from the Presage "Craftsmanship" Classic Series - watches made by skilled Japanese craftspeople which complement Seiko's watchmaking expertise.
- Arita, a small town in Kyushu - third largest island in southwest Japan, came to prominence in the early 17th century when clay suitable for porcelain was discovered, becoming highly prized for high quality artistry.
- Despite a history of over 400 years, this traditional craft has never stopped evolving in terms of materials and moulding techniques.
- The handcrafted nature of the dial means that no two watches are the same - the tiny indentations and colour variations on the dial being the signature of genuine Arita porcelain.
- Featuring a delicately textured Arita porcelain dial in 'Ruri Blue' - also known as lapis lazuli blue - this design showcases the deepest Arita glaze achieved by Seiko Presage.
- The case of this timepiece has a super-hard coating, allowing for improved scratch-resistance.
- The newly designed case has a curved lug for a more comfortable fit.
- The watch offers reliable accuracy of -15/+25 seconds per day for dependable everyday timekeeping.
- The watch features a stop-seconds hand function for precise and accurate time setting.
- Seiko Presage: Timeless looks, precisely Japanese mechanical timekeeping. Minimalistic watch designs with a distinctly Japanese aesthetic.
- A blue dial Seiko men's watch.
- The watch is powered by an in-house-built 6R51 automatic movement, featuring 24 jewels and a 72-hour power reserve.
- Dual-curved sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features three hands and stroke hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A leather strap with a secure three-fold clasp and push-button release for comfortable wear.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Presage |
| Dial Colour | Blue |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | Splash |
| Case Width | 39.5mm |
| Case Thickness | 12.8mm |
| Case Back | Screwed / See-through |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Strap |
| Clasp Type | Three-fold Clasp |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 6R51 |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Accuracy | -15/+25 seconds per day |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


