- This limited edition timepiece is within a collection to commemorate the 145th Anniversary of the beginnings of Seiko as a Tokyo clock and watch repair shop in 1881.
- In 1965, Seiko created Japan's first ever diver's watch, a groundbreaking timepiece that began the brand's heritage in innovative diving watch designs.
- The watch features a stop-seconds hand function for precise and accurate time setting.
- The second hand and bezel are in a shade of 'Seiko Blue.' On the case back is a limited edition engraving.
- Prospex is a combination of the words 'Professional' and 'Specifications.'
- The watch offers reliable accuracy of -15/+25 seconds per day for dependable everyday timekeeping.
- Seiko Prospex timepieces are designed to be practical, reliable and durable; to meet the high standards required in extreme environments for sports lovers and adventure seekers alike.
- A silver HMSD dial Seiko men's watch.
- The watch is powered by an in-house built 6R55 automatic movement, featuring 24 jewels and a 72-hour power reserve.
- The aluminium insert uni-directional rotating bezel offers precise and secure operation, helping prevent accidental rotation and ensuring accurate elapsed time measurement.
- Curved sapphire crystal glass with anti-reflective coating on inner surface provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy-to-read dial features LumiBrite on hands, indexes and bezel.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock.
- The dial features three hands and hour markers.
- A stainless-steel case with super-hard coating.
- The stainless-steel bracelet features a three-fold clasp with secure lock, push-button release, and solid slide adjuster for a secure fit on the wrist.
- 300 metres water-resistant.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Prospex |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Case Back | Screwed |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Three-fold Clasp |
| Bezel | Unidirectional |
| Bezel Material | Aluminium |
| Bezel Colour | Blue Bezel |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 6R55 |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Accuracy | -15/+25 seconds per day |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


