- In 1968, Seiko launched a revolutionary new innovation with the world's first hi-beat Diver's watch.
- A case design inspired by the original 1968 model, carrying the 'Marinemaster' name from Seiko's rich diving watch heritage.
- The dial features a satin-finished, professional-grade texture designed to reduce light reflection and ensure high contrast, optimised for underwater visibility.
- A streamlined case, with the crown in the comfy 4 o'clock position, strong Lumibrite for legibility at the darkest depths and a bezel meet ISO Diving standards.
- This Air Diver features a stainless-steel bezel with a ceramic insert and a super-hard coating for enhanced scratch resistance.
- Crafted at the Shizukuishi Watch Studio in Japan's Iwate Prefecture, this calibre offers accuracy of +10/-5 seconds per day.
- This Seiko watch features a screw case back, screw-down crown, and stop-seconds function for precise time setting and enhanced durability.
- Prospex is a combination of the words 'Professional' and 'Specifications.'
- Seiko Prospex timepieces are designed to be practical, reliable and durable; to meet the high standards required in extreme environments for sports lovers and adventure seekers alike.
- A black HMSD dial Seiko men's watch.
- The mechanism used is a 8L45 automatic movement. This calibre movement is complete with 35 jewels and a 72-hour power reserve.
- The uni-directional rotating bezel: The precise and safe operation of the uni-directional bezel prevents accidental rotation. This is to prevent the watch from displaying the elapsed time shorter than it actually is.
- Dual-curved sapphire crystal with an inner anti-reflective coating provides enhanced scratch resistance for everyday wear.
- The easy-to-read dial features lumibrite on the hands, indexes, and bezel.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A stainless-steel bracelet with a three-fold clasp, secure lock, and push-button release, plus a slide adjuster for a secure fit.
- 300 metres water-resistant.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Prospex |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 14.1mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Three-fold Clasp |
| Bezel | Unidirectional |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 8L45 |
| Jewels | 35 |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Accuracy | +10/-5 seconds per day |
| Vibrations | 28,000 vibrations per hour (8 beats per second) |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


