- This modern re-interpretation of the 1968 Diver's watch is inspired by Japan's first hi-beat one-piece Diver's watch created by Seiko.
- The success of the 1968 model built on the foundation for Seiko's sixty years of diving watch innovation in wearable, precise watches for professional and recreational divers.
- The first movement with mechanical GMT capabilities to be used in a Seiko dive watch.
- Stainless-steel bezel with ceramic display, uni-directional rotating bezel and Lumibrite for enhanced low-light visibility.
- Prospex is a combination of the words 'Professional' and 'Specifications'.
- Seiko Prospex timepieces are designed to be practical, reliable and durable; to meet the high standards required in extreme environments for sports lovers and adventure seekers alike.
- A pacific green HMSD dial Seiko men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built 6R54 automatic movement. This calibre movement is complete with 24 jewels and a 72 hours power reserve.
- A sapphire crystal glass with an anti-reflective inner coating offers enhanced protection against scratches for everyday use.
- Lumibrite hands and indexes make this watch easy to read wherever you are.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock position.
- The dial features four hands and hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A stainless-steel bracelet with a micro-adjustment three-fold clasp, secure lock and push-button release, and a solid slide adjuster for a secure and comfortable wrist fit.
- 300m water-resistant watch.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 Years |
| Edition | Prospex |
| Dial Colour | Pacific Green |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 13.3mm |
| Case Back | Screw |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Three-fold Clasp |
| Bezel | Uni-directional |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 6R54 |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Accuracy | -15 to +25 seconds per day |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


