- A Swiss made watch with Calibre ETA 805.112 quartz movement.
- A white dial Tissot Men's watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features luminous hands.
- Stainless-steel case watch.
- Brown leather strap detailed with brown stitching and finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Classic Dream |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | White |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 38mm |
| Case Thickness | 7.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 19mm |
| Bezel | Fixed |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 11 ½" |
| Crown | Pull/Push |
| Clasp Type | Buckle |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


