- A Swiss made watch with Calibre ETA 902.101 quartz movement.
- A black dial Tissot Unisex watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features three hands and arabic numeral hour markers.
- Stainless-steel case watch.
- Silver stainless-steel bracelet finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Everytime Medium |
| Usually For | Unisex |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 38mm |
| Case Thickness | 6.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 19mm |
| Band Type | Bracelet |
| Bezel | Fixed |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 6 ¾" x 8" |
| Jewels | 4 |
| Crown | Pull/Push |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


