- The Tissot Gentleman is a multi-purpose watch, both ergonomic and elegant in any circumstance.
- It is equally suitable for wearing in a business environment, where conventional dress codes apply, as at the weekend, when it adapts easily to leisure activities.
- As part of the life of a modern, active man, the Tissot Gentleman becomes the perfect companion for every day, every occasion and every style.
- Features a patented Nivachron balance spring for enhanced resistance to magnetic fields and improved timekeeping accuracy.
- A transparent caseback reveals the inner workings of the watch.
- A swiss made watch.
- A blue HMSD dial Tissot men's watch.
- The mechanism used is a 11 1/2''' swiss automatic movement. This calibre movement is complete with a 80-hour power reserve.
- Domed scratch-resistant sapphire crystal glass with antireflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Super-LumiNova hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A 316L stainless-steel case watch.
- Grey stainless-steel interchangeable quick-release bracelet with a butterfly clasp and push-buttons for a secure fit on the wrist.
- 100m water-resistant watch.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Gentleman |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 38mm |
| Case Thickness | 11.53mm |
| Case Back | See-through |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Grey |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 18mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Butterfly Clasp |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 11 1/2''' |
| Power Reserve | 80 Hours |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


