- True to its name, the Tissot PR 100 is certainly Precise and Robust - and hugely popular with stylish men and women everywhere.
- These models combine tradition with up-to-the-minute looks using quality materials on the outside and Swiss reliability on the inside.
- A Swiss-made watch with Calibre 7 3/4'' quartz movement.
- A white mother-of-pearl HMSD dial Tissot Ladies watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- The easy to read dial features luminous hands.
- Rose gold PVD 316L stainless-steel case watch.
- Two-tone rose gold stainless-steel bracelet finished with a folding clasp to ensure security on the wrist.
- Battery end-of-life indicator (EOL).
- 100m water resistant watch suitable for diving.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | PR 100 |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | White mother-of-pearl |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 25mm |
| Case Thickness | 6.9mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless-steel |
| Band Colour | Two Tone |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 12mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 7 3/4'' |
| Jewels | 3 |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


