- A Swiss made watch.
- A silver dial Tissot Men's watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features three hands and indexes.
- Powered by a C15.111 automatic movement. This calibre movement is complete with 19 Jewels and a 72 hour power reserve.
- Stainless-steel case watch.
- Black leather strap detailed with black stitching and finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Everytime |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 11.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Back | See-Through Case Back |
| Band Width | 21mm |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Clasp Type | Buckle |
| Crown | Pull/Push |
| Bezel | Fixed |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 12 ½" |
| Jewels | 19 |
| Power Reserve | 72 Hours |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


