- A Swiss made watch with Calibre ETA F04.111 quartz movement.
- A silver dial Tissot Ladies watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features luminous hands.
- Minute markers around the outer rim.
- Rose gold PVD stainless-steel case watch.
- Two tone rose gold PVD stainless-steel bracelet finished with folding clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- Made to survive stresses of daily life and for everything from laundry and washing your hands, to getting caught in true British rain, this watch is 100 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | PR100 Lady |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 33mm |
| Case Thickness | 9mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Rose Gold PVD Stainless-steel |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | Two Tone |
| Band Material | Rose Gold PVD Stainless-steel |
| Band Width | 16mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Crown | Pull/Push |
| Bezel | Fixed |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 8 ¾" |
| Jewels | 3 |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


