- When the watch is in the dark, it functions as a miniature accumulator of reflected light.
- Tissot replicates real-life conditions to evaluate the watch's resistance to impacts and pressure, as well as liquid, gas, and dust penetration.
- A swiss-made watch with calibre 11 1/2''' quartz movement.
- A gold HMSD dial Tissot Men's watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Luminous hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- 316L stainless-steel case with yellow gold PVD coating watch.
- Yellow gold 1N14 stainless-steel bracelet finished with a butterfly clasp and push buttons to ensure security on the wrist.
- Battery end-of-life indicator(EOL).
- 100m water-resistant watch.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the extended warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended |
| Dial Colour | Gold |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 10.4mm |
| Case Shape | Tonneau |
| Case Material | 316L Stainless-steel Case with Yellow Gold PVD Coating |
| Band Colour | Yellow Gold 1N14 |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 12mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Butterfly Clasp |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 11 1/2''' |
| Jewels | 3 |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


