- A Swiss made watch with Calibre ETA E49.301 quartz movement.
- A black carbon dial Tissot Men's watch.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features two hands.
- Perpetual calendar: The date automatically adjusts at the start of each month, including on leap years
- The watch has compass, tide, chronograph split and lap (logbook), 2 countdown timers, 2 alarms, second time zone and backlight functions.
- Aluminum case watch.
- Black rubber strap finished with buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Made to survive stresses of daily life and for everything from laundry and washing your hands, to getting caught in true British rain, this watch is 100 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | T-Race Touch |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 42.15mm |
| Case Thickness | 13.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Aluminum |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Rubber |
| Band Width | 20mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Crown | Screw Down |
| Bezel | Fixed |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 15 ½" |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


