- A Swiss-made watch.
- A black carbon fibre pattern dial Tonino Lamborghini Men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built Ronda RL 5040 D quartz movement.
- Premium sapphire crystal glass with an anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Luminous hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- The special satin and polished stainless-steel Start/Stop/Reset pushers on the side are inspired by the brake and accelerator pedals of sports cars.
- Satin and polished stainless-steel bezel.
- Stainless-steel with engraved logo crown.
- Displays date at the 4 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- The watch also features 30-minutes, 1/10 of second counters and a 60 seconds indicator.
- Rose gold-tone stainless-steel case watch.
- Black leather strap finished with a PVD-black deployment buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Two interchangeable leather straps are available: one perforated by holes with coloured stitching and an additional one with coloured inserts.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | GT1 |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 4 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Colour | Rose Gold Tone |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 12.5mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Finish | Brushed/Polished |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 28mm |
| Clasp Type | Deployment Buckle clasp |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Movement | Quartz |
| Calibre | Ronda RL 5040 D |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


