- The design of the sandwich case, with original holes in the lugs inspired by the sport car frames and four visible Torx screws, is a clear tribute to the automotive heritage of the brand.
- The Tonino Lamborghini brand has dedicated its first sub diver watch to the sea enthusiasts, people who pursue in water the same challenges and goals they chase on the road.
- A Swiss-made watch.
- A matte black dial Tonino Lamborghini Men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built automatic movement.
- The uni-directional rotating bezel: The precise and safe operation of the uni-directional bezel prevents accidental rotation. This is to prevent the watch from displaying the elapsed time shorter than it is.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Tonino Lamborghini shield at 12H.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- The dial features three hands and slanting hour markers.
- Silver-tone titanium case watch.
- Black leather strap finished with a deployment buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Quickly interchangeable straps.
- 300m water-resistant watch.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Panfilo |
| Dial Colour | Matte Black |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Colour | Silver Tone |
| Case Width | 44mm |
| Case Thickness | 15mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Titanium |
| Finish | Satin |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 28mm |
| Clasp Type | Deployment Buckle Clasp |
| Bezel | Uni-directional |
| Movement | Automatic |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


