- It summarizes all the special features of the new branded timepieces: stylistic sophistication, bold design, manufacturing research, light materials, ergonomics and performance.
- A Swiss-made watch.
- A black côte de Genéve pattern dial Tonino Lamborghini Men's watch.
- This watch has two sub-dials.
- The mechanism used is an in-house-built Sellita SW 500 BVa automatic movement. This calibre movement is complete with 25 Jewels and a 48-hour power reserve.
- Premium sapphire crystal glass with an anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Luminous hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- The black polished crown has the logo of the Miura Bull enclosed in the shield in relief.
- Satin titanium with visible Torx screws bezel.
- Displays date and days of the week at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and Arabic numeral hour markers.
- Black and yellow titanium case watch with anti-coronal aluminium and Torx screws.
- Black crocodile print leather on silicone strap is finished with a stainless-steel deployment buckle clasp with a titanium coating to ensure security on the wrist.
- Quickly interchangeable straps.
- 100m water-resistant watch.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Spyderleggero Chronograph |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Colour | Black and Yellow |
| Case Width | 51.5mm |
| Case Thickness | 17mm |
| Case Material | Titanium |
| Finish | Satin |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Silicone |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Deployment Buckle Clasp |
| Bezel Material | Titanium |
| Movement | Automatic |
| Calibre | Sellita SW 500 BVa |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 48-hours |
| Vibrations | 28.000 vibrations per hour |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


