- Designed for diving lovers, this dive watch combines elegance with high technical performance.
- Skeletonized rotor.
- Serial number plate fixed on the left side of the case.
- Steel brushed frame around the numbers.
- Distinguishing crown on the left side, with a patented protective device.
- A Swiss-made watch.
- Three superimposed dials, the upper one in black and blue 24h indicator hand subdial U-Boat Men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built automatic mechanical movement personalised to U-BOAT specifications. This movement is complete with 26 Jewels and a 38-hours power reserve.
- Graduated unidirectional bezel.
- Premium sapphire crystal glass with anti-reflective treatment lent on the date window provides better protection from scratches in your daily life.
- Blue super luminous hands and indices make this watch easy to read wherever you are.
- Displays date at the 9 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- Stainless-steel AISI 316L case watch with satin hand finish.
- Black ultra-resistant vulcanised rubber strap personalised with the logo of the Maison in relief finished with a stainless-steel tongue buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 300m water-resistant watch.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 9 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 46mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Sealed with seven external screws |
| Case Material | Stainless-steel AISI 316L |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Ultra-resistant vulcanised rubber |
| Band Width | 22/20mm |
| Clasp Type | Tongue Buckle Clasp |
| Bezel | Unidirectional |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic mechanical |
| Jewels | 26 |
| Power Reserve | 38 hours |
| Vibrations | 28,800 vibrations per hour, 4 Hz |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


