- The I-Gucci combines cutting-edge design with an unconventional fashion attitude.
- Its large, double layout digital display features a sleek face and multiple treatment frame.
- A Swiss made watch with a quartz mechanism.
- A scratch resistant synthetic Sapphire crystal glass, giving you that extra peace of mind.
- Black rubber strap with the inside decorated with the iconic Gucci emblem.
- The strap is secured with a buckle clasp.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | I-Gucci |
| Usually For | Unisex |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Shape | Round |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Rubber |
| Band Width | 23mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Crown | Screw Down |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


