- Seiko 5 Sports 'Cement' collection.
- These watches have been designed with an urban cement' design - created in wearable cityscape colourways.
- Seiko 5 Sports is known for over fifty years of reliability, durability, performance and value.
- "5" represents the original five key features of every Seiko 5 still present today: Automatic movement, Day-date display, Water Resistance, Recessed crown and Durable case and bracelet.
- A cement dial Seiko Men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built 4R36 automatic movement with manual winding. This calibre movement is complete with 24 Jewels and a 41-hour power reserve.
- The uni-directional rotating bezel: The precise and safe operation of the uni-directional bezel prevents accidental rotation. This is to prevent the watch from displaying the elapsed time shorter than it actually is.
- Hardlex crystal lens.
- The easy to read dial features luminous hands and indexes.
- See-through case back.
- Stop second hand function.
- Displays date and days of the week at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- Stainless-steel case watch.
- Grey nylon strap finished with a pin buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | 5 Sports |
| Dial Colour | Cement |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Hardlex Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 42.5mm |
| Case Thickness | 13.4mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw Case Back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Grey |
| Band Material | Nylon |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Pin buckle |
| Bezel | Unidirectional rotating bezel |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 4R36 |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 41 Hours |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


