- This Seiko Presage Sharp Edged Series is a powerful and fresh expression of Japanese artistry.
- This watch is an addition to the Presage Sharp-Edged series, watches which share a sharp-silhouette case and a traditional ‘Asanoha’ Japanese hemp leaf textured dial pattern, symbolising growth and success.
- The ‘Shiro’ or white layered dial has a three-dimensional pressed pattern, lap coating, and colour gradation with an ‘open heart’ feature at 9 o’clock allowing a glimpse into the watchmaking beneath.
- Completed with mirrored finishing on both sides of the lugs, it adopts a slim case structure with dual curve sapphire crystal and curved second hands with a mechanical in-house built 6R5J calibre and a three-day power reserve.
- Seiko Presage: Timeless looks, precisely Japanese mechanical timekeeping. Minimalistic watch designs with a distinct Japanese aesthetic.
- Presage watch is made in Seiko's own facilities in Japan, offering high quality and value.
- 100m water resistant watch suitable for diving.
- Sharp Edged Series stainless-steel case with a super-hard coating.
- Silver stainless-steel bracelet finished with a three-fold clasp to ensure security on the wrist.
- Luminous hands and indexes make this watch easy to read wherever you are.
- Stop second hand function.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 Years + Additional 1 Year |
| Edition | Seiko Presage |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | White |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 40.16mm |
| Case Thickness | 13.52mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Back | Screw Case Back |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Three Fold Clasp |
| Bezel | Fixed |
| Crown | Pull Crown |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 6R5J |
| Power Reserve | 72 hours |
| Accuracy | +25 to -15 seconds per day |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp
Sign-up to our newsletter


