- This watch is a limited edition of 150 pieces.
- Bremont introduces the next generation of Supermarine: a Full Ceramic, striking, high-performance timepiece.
- Put through its paces for precision, resilience and versatility by professional adventurer Jimmy Chin, Bremont consistently strives to craft the best tool watches for the most arduous environments.
- With an integrated helium escape valve, it is engineered for deep diving while maintaining precise performance.
- Screw-down crown paired with a PVD black titanium screw-in, decorated closed case back for enhanced durability and secure performance.
- Features a ceramic and titanium case construction for enhanced strength, lightness, and durability.
- Crafted from ceramic powder and sintered at 1,450°C, the case becomes denser and harder, resulting in a sand-blasted, scratch-resistant matte finish built for durability.
- The case not only enhances durability but also adds a sleek, modern aesthetic, making it a watch that performs as brilliantly as it looks, both above and below the waves.
- Equipped with a Glucydur balance wheel, Anachron balance spring, and Nivaflex mainspring for enhanced precision, durability, and consistent timekeeping performance.
- Bremont men's watch featuring a polar white 3D wave-pattern HMSD dial.
- The mechanism used is a BB14-AH automatic movement. This calibre movement is complete with 25 jewels and a 56-hour power reserve.
- Features a black ceramic bezel insert housed within a unidirectional titanium bezel for enhanced durability and precision.
- Domed scratch resistant sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features applied indexes filled with white Super-LumiNova (blue emission), polished black gold hands with matching luminous fill, and a black dial ring with a printed minute track.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A mono-block black ceramic case watch.
- Black and grey woven fabric NATO strap with a self-gripping fastening system for a secure and comfortable fit.
- 500 metres water-resistant.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Supermarine |
| Dial Colour | White |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 500 Metres |
| Case Width | 43mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Case Back | Screw-in / Decorated |
| Case Material | Ceramic |
| Band Colour | Black / Grey |
| Band Width | 22mm |
| Bezel | Uni-directional |
| Bezel Material | Ceramic / Titanium |
| Bezel Colour | Black Bezel |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BB14-AH |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 56 hours |
| Vibrations | 28,800bph (4Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


