- This Khaki Field Murph Auto will capture the hearts of those who are in love with smaller watches.
- The Khaki Field Murph Auto 38mm is here. One of the science fiction's most famous watches known by fans as 'The Murph' is now housed in a compact 38mm case.
- This watch features an anti-reflective coating and a Nivachron balance spring.
- A swiss made watch.
- A black dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used is an H-10 swiss automatic movement. This calibre movement is complete with 25 jewels and a 80-hour power reserve.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy-to-read dial features beige vintage-style Super-LumiNova finished hands.
- The dial features three hands and arabic numeral hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- Black leather strap finished with a pin buckle closure to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Khaki Field |
| Dial Colour | Black |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 38mm |
| Case Thickness | 11.1mm |
| Case Back | Open Case Back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 20mm |
| Closure Type | Pin Buckle |
| Movement | Automatic |
| Calibre | H-10 |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 80 Hours |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


