- This is the moment fans of the movie Interstellar have been waiting for.
- It is a faithful recreation of the watch that appeared in the movie on the wrist of main character Murph.
- The word 'Eureka' printed in Morse code in lacquer on the seconds hand, it's a must for fans of the movie and a collector's item for Hamilton enthusiasts.
- Featured in Interstellar (2014). Worn by Murph Cooper, played by Jessica Chastain.
- This watch is equipped with a Nivachron balance spring, enhancing resistance to magnetic fields and improving overall accuracy.
- A swiss made watch.
- A black dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used is an H-10 swiss automatic movement. This calibre is complete with an 80-hour power reserve.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy-to-read dial features a Super-LumiNova coating.
- The dial features three hands and arabic numeral hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- Black cow leather strap finished with a pin buckle closure to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Khaki Field |
| Dial Colour | Black |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 11mm |
| Case Back | Open Case Back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Closure Type | Pin Buckle |
| Movement | Automatic |
| Calibre | H-10 |
| Power Reserve | 80 Hours |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


