- Limited edition watch, only 2,500 units globally.
- This timepiece celebrates Seiko's 145th Anniversary and is released in limited quantities globally, with only a few pieces available in the UK.
- The Presage Classic Series - watches designed with inherent Japanese elegance, this limited edition watch features a dial colour known as 'Shiro-neri'.
- The dial texture is inspired by unbleached natural Japanese silk, a material which has long featured in Japanese home decor and clothing since ancient times. With a 'Shiro-neri' coloured dial, the inherent creamy tone of raw silk is eliminated through a refining process, leaving behind a pure white hue.
- The domed dial with curved hands and indices evoke vintage style and are designed to maximise light reflections.
- Featuring a decorated case design and super-hard coating for enhanced scratch resistance, the curved mirror-finished case delivers a timeless and elegant look.
- The watch offers reliable accuracy of -15/+25 seconds per day for dependable everyday timekeeping.
- The watch features a stop-seconds hand function for precise and accurate time setting.
- Seiko Presage: Timeless looks, precise mechanical timekeeping. Minimalistic watch designs with a distinctly Japanese aesthetic.
- A silver dial Seiko men's watch.
- The watch is powered by an in-house-built 6R51 automatic movement, featuring 24 jewels and a 72-hour power reserve.
- Dual-curved sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features three hands and stroke hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A leather strap with a secure three-fold clasp and push-button release for comfortable wear.
- 100 metres water-resistant.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Presage |
| Dial Colour | Silver |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 36mm |
| Case Thickness | 12.5mm |
| Case Back | Screwed / See-through |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 18mm |
| Band Type | Strap |
| Clasp Type | Three-fold Clasp |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 6R51 |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Accuracy | -15/+25 seconds per day |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


