- The Altitude Chronograph GMT is the ultimate evolution of Bremont's aviation tool watch - combining the proven resilience of the MB series with the added functionality of a chronograph and GMT complication.
- The watch has been engineered to withstand the harshest conditions.
- The Altitude Chronograph GMT has an open case-back, revealing the movement's fine finishing in gunmetal grey with Geneva Stripes.
- The open case-back retains the anti-magnetic shielding, which is provided by a soft iron ring around the movement, based on Faraday Cage principles.
- Equipped with a Glucydur balance wheel, Anachron balance spring, and Nivaflex mainspring for enhanced precision, durability, and consistent timekeeping performance.
- Features central GMT, hour and minute hands with a chronograph centre sweep seconds, a small seconds counter at 9 o'clock, and chronograph sub-dials including a 30-minute counter at 12 o'clock and a 12-hour counter at 6 o'clock.
- Features an inner anti-magnetic protection ring and a shock-resistant movement mount for enhanced durability and reliability.
- A red-tipped GMT hand tracks a second time zone against a 24-hour day/night scale, while the rotating seconds subdial at 9 o'clock takes the form of a tri-blade propeller - a nod to a Bremont military project.
- Dial with numerals and indexes filled with white Super-LumiNova (blue emission), complemented by gloss black hour and minute hands and a red-tipped GMT hand with matching luminous fill, alongside a grey and black day/night 24-hour ring.
- Features a gloss white chronograph sweep seconds hand, brushed sub-dial at 9 o'clock, and CD-finished sub-dials at 12 and 6 o'clock with gloss white hands.
- Completed by a gloss black propeller-style running seconds hand at 9 o'clock with Super-LumiNova tips for enhanced visibility.
- Features a decorated Bremont rotor, showcasing refined craftsmanship within the movement.
- Chronometer-certified to ISO 3159 standards for exceptional accuracy and precision.
- A brushed black galvanic metal HMSD dial Bremont men's watch.
- The mechanism used is a BC781AC automatic movement. This calibre movement is complete with 25 jewels and a 62-hour power reserve.
- Glass box anti-reflective sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- The dial features six hands, threee subdials and arabic numeral hour markers.
- Satin & polished 904L stainless-steel trip-tick case construction with brushed black DLC barrel.
- Black nubuck leather quick-release strap with white box stitching, finished with a secure closure for a comfortable fit on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Altitude |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 14.7mm |
| Case Back | Open Case Back |
| Case Material | 904L Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BC781AC |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 62 Hours |
| Vibrations | 28,800bph (4Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


