- The Altitude 39 Date is a refined, ultra-durable take on Bremont's signature MB format, crafted for everyday versatility.
- Engineered for resilience, it offers the same shock protection and anti-magnetic shielding trusted by military personnel and pilots across the globe.
- The watch retains one of the MB's most iconic features: the 'lollipop' seconds hand counterbalanced by a looped 'ejection' pull handle in white and black stripes.
- Beneath the surface, the power reserve movement is suspended within a flexible rubber mount to absorb shocks and minimise impacts.
- Features a decorated 904L stainless-steel open case back, showcasing the movement with a refined finish.
- The Altitude 39 Date has an open case-back, revealing the movement's fine finishing in gunmetal grey with Geneva Stripes.
- The open case-back retains anti-magnetic shielding via a soft iron ring based on Faraday cage principles, complemented by a protective anti-shock movement mount.
- For the Altitude 39 Date, Bremont introduces a new bracelet design secured with curved bars for smooth articulation and exceptional comfort.
- Features a decorated Bremont rotor, enhancing the movement with a refined, signature finish.
- A brushed black galvanic metal HMSD dial Bremont men's watch.
- The mechanism used is a BB14-AH automatic movement. This calibre movement is complete with 24 jewels and a 68-hour power reserve.
- Glass box anti-reflective sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Applied numerals and indexes, along with gloss black hour and minute hands, filled with white Super-LumiNova (blue emission).
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and arabic numeral hour markers.
- Satin & polished 904L stainless-steel trip-tick case construction with brushed black DLC barrel.
- A 904L stainless-steel quick-release bracelet finished with a clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Altitude |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 39mm |
| Case Thickness | 11.19mm |
| Case Back | Open Case Back |
| Case Material | 904L Stainless-steel |
| Band Material | 904L Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BB14-AH |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 68 Hours |
| Vibrations | 28,800bph (4Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


