- This watch is a limited edition of 400 pieces.
- At first glance, the Altitude MB Meteor Stealth Grey keeps a low profile: a sleek, strong and sculptural silhouette in ultra-matt Grade 2 titanium.
- Lightweight and durable, its Stealth Grey finish is designed to absorb light and limit glare.
- But beneath that monochromatic surface is Bremont's MB series engineering - the trusted build behind most advanced pilot's watches.
- Built to withstand live ejection tests, its movement is protected by anti-magnetic shielding and equipped with a shock-absorbing movement mount.
- Features a decorated Bremont rotor, adding a refined touch to the movement's finishing.
- A decorated titanium open case back, showcasing the movement with a refined finish.
- A stealth grey meteorite pattern HMSD dial Bremont men's watch.
- The mechanism used is a BB14-AH automatic movement. This calibre movement is complete with 24 jewels and a 68-hour power reserve.
- Inner bi-directional roto-click bezel, operated by crown at 4 o'clock.
- Glass box anti-reflective sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Dial with applied numerals and indexes filled with white Super-LumiNova (blue emission), complemented by gloss black hour and minute hands with matching luminous fill, and a signature yellow MBI-style seconds hand with a red lollipop tip and pullcord tail.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and arabic numeral hour markers.
- Satin titanium trip-tick case construction finished in matt grey with knurled black DLC barrel.
- A matt grey titanium quick-release bracelet finished with a clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Altitude |
| Dial Colour | Grey |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 12.23mm |
| Case Back | Open Case Back |
| Case Material | Titanium |
| Band Colour | Grey |
| Band Material | Titanium |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Bezel | Bi-directional |
| Bezel Colour | Grey Bezel |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BB14-AH |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 68 Hours |
| Vibrations | 28,800bph (4Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


