- The Terra Nova Chronograph Bronze is the most technically advanced model in the collection, built for precision timing and rugged durability.
- The chronograph complication includes a central sweep seconds hand, a 30-minute counter at 3 o'clock, and a date display at 6 o'clock.
- The dial features 3D light brown Super-LumiNova blocks with green emission for enhanced visibility.
- Features a chronograph centre sweep seconds hand, 30-minute counter at 3 o'clock, small seconds at 9 o'clock, and rose-gold-plated chronograph and counter hands.
- Features a Glucydur balance wheel, Anachron balance spring, and Nivaflex mainspring for enhanced precision and durability.
- PVD bronze-coloured stainless-steel case back, paired with a push-in crown.
- This high-performance movement ensures accuracy and endurance for any expedition.
- A gradient green metal HMSD dial Bremont men's watch.
- The mechanism used is a 13 1/4''' BE-50AV automatic movement. This calibre movement is complete with 27 jewels and a 56-hour power reserve.
- Bi-directional rotating cupro-aluminium bronze bezel with a black ceramic insert.
- Domed scratch resistant sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Polished rose-gold plated hour and minute hands with vintage Super-LumiNova (Green emission).
- Displays date at the 6 o'clock position.
- The dial features five hands, two subdials and hour markers.
- Satin and polished two-piece cupro-aluminium bronze case watch.
- Black and green NATO strap finished with a PVD bronze-coloured stainless-steel loop.
- 100m water-resistant watch.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Terra Nova |
| Dial Colour | Green |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 42.5mm |
| Case Thickness | 14.8mm |
| Case Material | Cupro-aluminium |
| Band Colour | Black / Green |
| Band Width | 22mm |
| Closure Type | Loop |
| Bezel | Bi-directional |
| Bezel Material | Ceramic |
| Bezel Colour | Black |
| Crown | Push-in |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BE-50AV |
| Jewels | 27 |
| Power Reserve | 56 Hours |
| Vibrations | 28,800 bph (4 Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


