- The Terra Nova Date Bronze is a rugged yet refined field watch, built for those who demand durability and precision in any environment.
- The 40.5mm case, strengthened with aluminium and silicon, ensures durability while developing a smooth, even patina over time.
- The plated hands, paired with a broken railroad minute track, enhance clarity and vintage aesthetic.
- Equipped with a Glucydur balance wheel, Anachron balance spring, and Nivaflex mainspring, ensuring precision and long-term reliability.
- The dial features 3D vintage Super-LumiNova blocks with green emission for enhanced visibility.
- A stainless-steel case back with a bronze-coloured PVD coating.
- A gradient green metal HMSD dial Bremont men's watch.
- The mechanism used is a 11 1/2''' BE-36AE automatic movement. This calibre movement is complete with 26 jewels and a 38-hour power reserve.
- Domed scratch resistant sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Rose gold-plated hour, minute, and seconds hands with vintage green-glow Super-LumiNova.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and arabic numeral hour markers.
- Satin and polished two-piece cupro-aluminium bronze case.
- Gold-tone cupro-aluminium quick-release bracelet finished with a butterfly clasp for secure wrist wear.
- 100m water-resistant watch.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Terra Nova |
| Dial Colour | Green |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 40.5mm |
| Case Thickness | 11.11mm |
| Case Material | Cupro-aluminium |
| Band Colour | Gold-tone |
| Band Material | Cupro-aluminium |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Butterfly Clasp |
| Crown | Push-in |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BE-36AE |
| Jewels | 26 |
| Power Reserve | 38 Hours |
| Vibrations | 28,800 bph (4 Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


