- The Terra Nova Jumping Hour brings a refined, contemporary twist to Bremont's modern field watch design.
- Housed in a polished and brushed 40.5mm cushion-shaped Terra Nova case, it blends vintage inspiration with cutting-edge mechanics.
- Its dial features clean, offset apertures for the hour and minute displays, offering a left-to-right flow that enhances both balance and readability.
- This high-torque movement ensures a sharp, precise jump of the hour disc, while the central seconds hand applied with the latest generation Super-LumiNova - delivers continuous clarity, even in low light.
- Finished with applied markers, a detailed minute track and luminous accents, the watch offers exceptional legibility and a distinctive, high-contrast aesthetic.
- Equipped with a Glucydur balance wheel, Anachron balance spring, and Nivaflex mainspring, ensuring precision and long-term reliability.
- Hour and minute windows positioned at 9 o'clock.
- A 904L stainless-steel case back with decorative detailing.
- The Terra Nova Jumping Hour is a clean, elegant execution of a rare complication - made for those who appreciate mechanical ingenuity and everyday versatility.
- Bremont men's watch with a black lacquered dial and applied window border.
- The mechanism used is a BC634AH automatic movement. This calibre movement is complete with 29 jewels and a 56-hour power reserve.
- Flat sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- White Super-LumiNova (Green emission) printed markers at 12, 3, 6 and 9 O'clock.
- The dial features a single hand with a silver printed minute track and hour markers.
- Satin and polished two-piece 904L stainless-steel case.
- A 904L stainless-steel quick-release bracelet finished with a butterfly clasp to ensure security on the wrist.
- 100m water-resistant watch.
- 5 years manufacturer warranty.
| Warranty | 5 years |
| Edition | Terra Nova |
| Dial Colour | Black |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 40.5mm |
| Case Thickness | 10.15mm |
| Case Material | 904L Stainless-steel |
| Band Material | 904L Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Butterfly Clasp |
| Crown | Push-in |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BC634AH |
| Jewels | 29 |
| Power Reserve | 56 Hours |
| Vibrations | 28,800 bph (4 Hz) |
No reviews yet
Write a Review
+44 2476 018 031
WhatsApp

Sign-up to our newsletter


